Listopad 2017

Zimní smutnění

28. listopadu 2017 v 23:27 | Chris |  Aktuality

Ahoj dušičky,

pomaličku se k nám vkrádá zima, svět šedne a pozitivních myšlenek ubývá. Chybí nám slunce, teplo v duši, do toho cítíte jak na vás leze rýmička a už je toho tak nějak akorát. Nesmíme se nechat!
Já sama se dost často potýkám s různými špatnými náladami, tak jsem si říkala, že bych mohla napsat o tom co mi pomáhá, nebo jak se to snažím utišit, pokud to alespon trochu jde.

Jedna z nejvíc důležitých věcí, kterou byste měli mít na paměti je tahle věta "až se duše uzdraví, bude i tělo v pořádku". Chci tím říct, že na naše fyzické problémy má velký vliv naše psychika. Dost často se to projevuje na kůži (pleť), bolest hlavy, žaludek na vodě. Musíte se sami o sebe starat jako o vlastní dítě. Protože duše je darem pro tělo a tělo je darem pro duši, jedno o druhé musí pečovat, jinak nebude nic správně fungovat.
Stres, určitá forma deprese, i smutek je v podstatě myšlenka, které jsme uvěřili. Vaše hlava řekla "jsi moc tlustá, neschopná, tvůj přítel tě nemá rád, kde chceš vzít na ty dárky?!"... vy svojí hlavě ale nemusíte věřit, berte tu myšlenku jako něco, co si nemusíte vzít..hlava vám to nabídla a vy to prostě odmítnete. .. leták od týpka v metru si taky většinou neberete.

Když jste smutní, tečou vám slzy. Když máte strach nebo jste nervozní, zrychlí se vám tlukot srdce. Když vidíte něco co máte rádi, mírně se vám rozšíří zorničky. A kdo se dobře dívá, ví že i trošku zablikaj. Já prostě vždycky cítím , že moje oči svítí, když jsem štastná. Což jsou krásné příklady toho jak pocity ovlivňují fungování těla a jak už bylo řečeno, duše a tělo mohou existovat pouze společně.

Když je smutno mně začínám vždycky sprchou nebo vanou, udělám si čaj a zapálím svíčku. Já věřím, že voda a oheň jsou živé a přináší nám určitou vnitřní energii a sílu. Pokud si vzpomenete na pěticípou hvězdu zvanou pentagram, která je dost často spojována s čarodějnictvím, každý cíp této hvězdy značí jeden živel (oheň, voda,vzduch, země a vesmír). Lidé v moc těchto živlů věřili od počátků a já myslím, že je velká škoda, že na to dnes zapomínáme.
Zabalte se do deky a chvíli se v tichu dívejte na tu svíčku, srkejte si čajíček a v hlavě si opakujte, že je všechno v pořádku, že to zvládnete, že žádný problém není tak velký. Že jste silní, stateční a že si ničím a nikým nenecháte ubližovat, protože život není nekonečný a my ho chceme žít nejlépe jak se dá.

Místo projíždění instagramu, který je plný uplně dokonalých lidí, ...kteří v nás vyvolávají jen další záminky k sebekritice - uvolněte uzdu fantazii a něco nakreslete. Propiskou na kus papíru. Je jedno co, ale pokud nevíte, tak malujte sebe. Že neumíte kreslit? No a?! O to přece nikdy nešlo. Jako první namalujte sebe jak se cítíte- smutní, staří, unavení, hubení,tlustí nemocní, ustaraní - prostě takoví jací si zrovna připadáte, vymalujte tam to nejhorší co cítíte. Vedle toho se namalujte ještě jednou a tentokrát se pokuste v obrázku vyjádřit jací jste bez těch negativních pocitů, jen jako čistou bytost, která nemá žádné starosti a smutky. Soustředte se jen na její podobu, na svou podobu. Třetí postavičku nakreslete tak, aby byla štastná. Nakreslete si co je na vás fajn, třeba že máte velký srdce, nebo že se krásně smějete, že milujete zpívání, že máte ten nejlepší smysl pro humor a dokážete všechny rozesmát, namalujte se tak štastní jak nejvíc si sami sebe dokážete představit.

Možná jako já na konci toho kreslení pocítíte, že jste velkou část trápení nechali na tom prvním "já" na obrázku, že toho z vás hodně spadlo. Naopak z posledního obrázku si vemte, že všechno není tak ztracené, že jste důležitá a krásná osoba, že jsou věci, kterých si sami na sobě vážíte a na které jste pyšní, věci které vás dělají vámi.


No a na konec (konec dobrý, všechno dobré). Ať už se cítíte jakkoli, nezapomeňte se odměňovat. Systém odměnování funguje jednoduše. Za všechno co jste zvládli, že jste vstali ráno do práce/školy, že jste tolik pracovali a nebo jen tak, že žijete! Za to se odměňujte! Za běžné věci, které nemáte rádi a které vás nebaví, nebo naopak jen proto, aby byl den ještě lepší. Udělejte si radsot - třeba jen malou a kupte si prima dort v cukrárně, nebo novou rtěnku. Zajděte do kavárny, na výstavu, jděte do kina, nebo si udělejte fajn večer doma u filmu, na kterej jste koukali jako děti. Hoďte popcorn do mikrovlnky, pěkně na 3 minutky a tadá! Žijte přítomností ! Pokud se cítíte teď špatně , tak je právě teď ta chvíle která potřebuje zachránit. Utraťte trochu peněz nebo zaplýtvejte časem sami pro sebe - má to smysl! (A ne, tohle není reklamní trik, nic neprodávám... zatím :D )